Praktyka językowa? A owszem! (kiedy musisz kupić bilet, spytać o drogę, porozumieć się z nieznajomymi w pociągu…), ale nie tylko. Zaplanowany udział w zajęciach na uniwersytecie to też nie wszystko, co na nas czekało! Nasz wyjazd na wymianę studentów okazał się pełen niespodziewanych atrakcji, między innymi: zwiedzanie miasta (dniem i nocą), zapoznawanie się ze studentami, wycieczki, spacery, poznawanie nowych kulinarnych specjałów i zwyczajów naszych sąsiadów.
Kamieniec Podolski okazał się pięknym i przyjaznym miastem. Widok ogromnego zamku o zachodzie słońca oraz kanionu otaczającego miasto – zachwycił wszystkich. W ramach praktyki znalazł się również spacer po parku botanicznym oraz spotkanie z artystą malarzem. Wyjazd poza miasto przerósł nasze oczekiwania. Zwiedziliśmy zamek z widokiem na Dniestr w Chocimiu, pojechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Czerniowiec, spoglądaliśmy na zatopioną wieś Bakotę z ruinami klasztoru w skałach, odwiedziliśmy kryształową pieczarę w skalnych tunelach miejscowości Krywcze. Wolny czas spędzaliśmy różnie, często był to osobisty kontakt z miastem, czyli na przykład wypad na miejski bazar… Mieliśmy też przyjemność poznania uczelnianych dziennikarzy, którzy przeprowadzali z nami wywiad. Codziennie goszczono nas obfitymi posiłkami, gdyż praktyka zapewniała również pełne wyżywienie. Jak widać pieczołowicie zadbano o naszą sferę duchową, ale też i cielesną!
Nie można nie wspomnieć także o niezwykle miłym Rektorze i o zajmujących się gośćmi z Polski sympatycznych studentach.
Wszystkie przygotowane atrakcje sprawiły, że nie chciało nam się wracać…
29 marca 2007 r. Koło Naukowe Studentów Ukrainistyki włączyło się w organizację Dni Otwartych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Choć przemyska ukrainistyka jest najmłodszym kierunkiem PWSW w Przemyślu jej studentom nie brak zapału i bardzo chętnie biorą udział we wszelkich przedsięwzięciach. Tym razem zaprosili uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu. Studenci zorganizowali dla nich (przy współudziale Dyrektora Instytutu Ukrainistyki dr Agnieszki Korniejenko, która prowadzi m.in. wykłady pt. Ukraina współczesna) prezentację multimedialną opisującą położenie, sytuację ekonomiczno-polityczną i kulturę dzisiejszej Ukrainy. Następnie młodzież oglądała amatorskie zdjęcia z pierwszej wycieczki członków Koła Naukowego Ukrainistów do Lwowa (najciekawsze zdjęcia już niedługo na stronie internetowej Koła). Całe spotkanie młodzieży szkolnej ze studentami przebiegło w serdecznej atmosferze oraz wzbudziło spore zainteresowanie specyfiką tego bliskiego, acz często nie znanego dokładnie kraju jakim jest Ukraina.
Fotorelacja
Dnia 23 lutego 2007 roku odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Ukrainistów „Mrija”.
Protokół